Az ngyilkossg az, ami- ngyilkossg s teljesen flsleges jellemezni ms szavakkal. Aki tlte mr, s gy gondolta megteszi, pontosan tudja, hogy mennyire mly ez az llapot. Nem lehet csak gy pr szval kifejezni. A vilgnak furcsa "ldsa" az, hogy ha szeretni akarsz, akkor el kell fogadnod a vele jr fjdalmakat is. Ezrt van, hogy az rzelmileg sivr emberek jobban boldogulnak s vidulnak, mint az rzkeny emberek.
VALBAN NEM MEGOLDS, HANEM EGY OLYAN DOLOG BEFEJEZSE, AMI NEM MKDIK! ! !
A klvilgi ltszat ellenre - legtbbszr nem trtnik vratlanul. Trtnete s elzmnye van. Freud ta tudjuk, hogy az ngyilkos tulajdonkppen a klvilg elleni agresszijt maga ellen fordtja. Az ngyilkos a depresszi dinamikjnak megfelelen nmagt vdolja, bntudata van, s ennek nyomn el akarja magt puszttani. Ltszlag rthetetlenl, gyorsan, figyelmeztets nlkl kvetkezik be. Csend van krltte, mert a legnagyobb veszlynek kitett egynek (depresszis, skizofrn, szorongsos szemlyisgzavarral kzd, az alkohol- s egyb fggsgben lk) nem tudnak kivel beszlni rla. A pszichiterek szerint sosem elzmny nlkliek, csak nem szoktuk szrevenni a jelzseket. A legnagyobb kr,amit a magny okozhat, hogy egyes elfojtott szorongsok elhatalmasodhatnak, s slyos rombolst okozhatnak az ember szemlyisgben. A magnyossg egy hiny. Valami hinyzik, egy rt be kell tlteni, m ahogy az ember regszik, az r is egyre mlyl. Az emberek annyira flnek attl, hogy nmagukban legyenek, hogy szinte brmit kitallnak, csak hogy ezt elkerlhessk. Mindenfle tevkenysgeket vgeznek, csak nehogy egyedl maradjak, mert az nagyon flelmetes. s a trsadalom egyetrt abban, hogy az embernek magban maradni a legszrnybb lmny az letben. Azonban itt van az rdgi kr, mert semmilyen kapcsolat, amely flelembl, a magnytl val flelembl fakad, nem vlthatja valra a hozz fztt remnyeket, s nem hozhat beteljeslst. Hallra van tlve.
Tindzser-ngyilkossg
Egyre tbb tindzser prblkozik ngyilkossggal, amikor gy rzi, kptelen megoldani valamilyen problmt, vagy kptelen elviselni valamilyen rzst. Az ngyilkossg a fiatal korosztlyokra jellemzõ hallozsi okok kzt harmadik-negyedik helyen ll.A szuicid (ngyilkossggal kapcsolatos) kpzelõds is arra vall, hogy a fiatal mlysgesen tehetetlennek, kiszolgltatottnak, magnyosnak rzi magt.A mai trsadalom radsul klnfle csbtsokkal s gytrelmekkel sjthatja a fiatalt, a vls, a gyermekt egyedl nevelõ szlõ, az erõszak s a szegnysg megtapasztalsa, a tlterhelt iskolarendszer, a szerencssebb, npszerûbb vagy gazdagabb kortrsak miatti nbizalomveszts - mindez rendkvl megterhelõ egy fiatal ember szmra. A legtbb fiatal idõnknt lehangoltnak vagy depresszisnak rzi magt, s sokan tûnõdhetnek azon, mi lenne, ha vget vetnnek az letknek - hogyan reaglnnak a htrahagyottak. Sok tindzser szmra az ngyilkossg romantikus sznben tûnik fel, s ezt fokozhatja, ha a sajt vagy a mdia tlzott szenzcit kert egy-egy ngyilkossg kr.
Az ngyilkossgi ksrlet elg gyakori az olyan kamaszok kztt, akik drog-problmkkal kszkdnek, viselkedsk agresszvnak tûnik, nem tudnak beilleszkedni a trsaik kz vagy az iskola rendjbe. Az effle ksrleteket knnyen a fiatalok „ostobasgnak”, „jellemhibjnak” tulajdonthatjk, holott nagyon komolyan kellene venni õket. Nemcsak azrt, mert veszlyt jelenthetnek a fiatalra nzve, hanem azrt is, mert olyan frusztrci, fjdalom, dh s fktelensg kifejezõdsei, amely mindenkppen segtsgrt kilt.
A nehezen beilleszkedõ fiatalok gyakran nem tudjk jl kifejezni magukat, nem hajlandak beszlni a problmikrl, inkbb ndestruktv tjt vlasztjk a fjdalom kifejezsnek.
A kamaszok viselkedse gyakran bosszantja vagy elkpeszti a szlõket. A kamaszos magatarts azonban nmagban mg nem jelent slyos lelki elszigetelõdst. Az esetleges ngyilkossgra utal vszjelek a kvetkezõk:
-Ha a fiatal visszahzdik, elszigetelõdik a tbbiektõl; klnsen, ha korbban trsasgkedvelõ volt. - Ha ncsonktsi ksrleteket kvet el, borotvapengvel vagdossa a karjt vagy ms testrszt, szndkosan meztelen kzzel vagy karral tr be vegablakot vagy ajtt. - Ha fktelenl s erõszakos viselkeds - az ajtkat vagy a falat rugdossa, klzi, verekedsekbe keveredik. - Ha rendszeresen eltûnik otthonrl. - Ha az alvsi szoksai jelentõsen megvltoznak: hirtelen mintha egsz nap aludna, vagy egyltaln nem alszik. - Ha teljesen elhanyagolja magt, nem trõdik a klsejvel (a legtbb kamasz mindig igyekszik jl kinzni, mg ha nem egszen azt tekinti is ?elegnsnak?, amit a szlei). - Ha idõnknt letargiba merl, romlik az iskolai teljestmnye, elveszti rdeklõdst minden irnt. - Ha mr a korbbi szrakozsi formk, sportok sem rdeklik. - Ha gy tûnik, semmilyen dicsret vagy jutalom nem dobja fel. - Ha gyakran srva fakad. - Ha lthatan alacsony az nbizalma, gy rzi, semmire sem j. - Ha idõnknt arra clozgat, hogy nem lesz mr sokig terhre msoknak. - Ha gy tûnik, hogy teljesen elveszettnek rzi magt, olyasmiket mond, hogy az letnek semmi rtelme, hogy az ember gysem kpes tenni semmi rtelmeset. - Ha arra utal jeleket tallunk, hogy mintha ?el akarn rendezni? a dolgait: a kedvenc trgyait elajndkozza, igyekszik minden lezratlan gyet lezrni, el akar ksznni msoktl. - Ha egy hosszabb depresszis peridus utn hirtelen rthetetlenl vidmnak, gondtalannak, megknnyebbltnek tûnik - ez gyakran jellemzõ ngyilkosokra, amikor meghozzk a vgzõ dntst. - Ha hirtelen mintha megvltozna a szemlyisge, mskppen kezd ltzkdni, msfajta bartokat keres. - Ha sokat iszik vagy drogokat hasznl.
A gyilkossg a kritika szlssges formja. /G. B. Shaw/
|