Mindenszentek s halottak napja
Virgok a srokon, szelden hunyorg mcsesek pislkolnak a temetkben, s alkonyatkor varzsosan nyugodtt, csendess teszik a srkerteket. Emlkeznk. Ez az egy-kt nap, ez a ht az ima s az elhunytak emlknek idszaka. A mltat nem feledhetjk – ez a visszatekints s a jv parancsa.
November elsejnek nnepe, Mindenszentek napja az Egyeslt llamokbl indult, angolszsz eredet Halloween-nnepre vezethet vissza (All Hallows magyarul mindenszentek). A nap elestje (angolul ???All Hallows Eve", rvidtve: Halloween) a kbor lelkek, a keltk halotti istennek jszakja. Halloween azonban az egyik legrgibb nnep, melynek vszzados trtnetisge kevss ismert.
Mai formja az vszzadok sorn tbb kultra: a rmai Pomona-nap, a kelta Samhain fesztivl s a keresztny Mindenszentek napja hagyomnyainak keveredsvel alakult ki.
A mai Anglia, Franciaorszg s az Ibriai-flsziget kelta termszetimdi szmra a Napisten volt a munka s a pihens jelkpe, a gazdag terms biztostja. A kelta jvet minden v november elsejn nagy fesztivllal nnepeltk, mely a nap uralmnak vgt, illetve a sttsg s a hideg uralmnak kezdett szimbolizlta. A keltk hite szerint ilyenkor Samhain a napisten a hall s a sttsg fogsgba kerlt. A hiedelem szerint Samhain oktber 31-n sszehvta a halottakat, akik klnbz formban s alakban jelentek meg eltte (a rossz lelkek ltalban llatok, fleg macska kpben ltttek testet). Oktber 31-n, miutn a termst betakartottk s elraktroztk a hossz, hideg tlre, megkezddtt az nnepsg. A kelta papok a hegytetn, a szent tlgyfk alatt gylekeztek, j tzeket gyjtottak, termny- s llatldozatokat mutattak be, tz krli tncuk jelezte a nap-szezon vgt s a sttsg kezdett. Mikor eljtt a reggel, a papok sztosztottk a parazsat a csaldok kztt, hogy azzal j tzeket gyjthassanak. Ezek tartottk tvol a halottakat, s ztk el a hideget. November elsejn az emberek llatbrkbl s llatfejekbl kszlt ruhkba ltztek, s a napisten, Samhain tiszteletre 3 napos Halloween fesztivlt tartottak.
Az I. szzadban a rmaiak elfoglaltk Anglit. Hagyomnyaik kzl a november 1-e krli Pomona-nap, a gymlcsk s kertek istennjnek nnepe az vszzadok sorn keveredve a kelta Samhai-nneppel, az sznnep kialakulshoz vezetett. A tznnepek az vben mindig prosan voltak jelen, gy az sznnep mellett a nyrnnep, azaz Szent Ivn jszakja jelezte az v msik komoly fordulpontjt, mely hasonl kulturlis metamorfzison ment t ebben az idben.
Mindenszentek
Mindenszentek napja a katolikus s ortodox keresztny egyhz nnepe. A katolikus egyhz november 1-jn, az ortodoxia pedig egy httel ksbb tartja. Minden dvzlt kzs nnepe, akiket nem avattak szentt, illetve a kalendrium nv szerint nem emlkezik meg rluk. Az nnep kezdetei a IV. szzadba nylnak vissza. Szent Efrm szriai egyhzatya (373) s Aranyszj Szent Jnos (407) mr tud Mindenszentek nneprl, melyet mjus 13-n, illetve pnksd utni els vasrnap ltek meg. E vasrnap neve a grg egyhzban ma is Szentek Vasrnapja.
A Marcus Agrippa ltal Krisztus eltt 27-ben pttetett Pantheont, Rmban 609 mjus 13-n keresztny templomm alaktottk. Ez adott alkalmat az nnep bevezetsre: hiszen ezen a napon IV. Bonifc ppa ???Szz Mria, Vrtank Boldog- asszonya s minden vrtank" tiszteletre szentelte fel a rmai Pantheont. November els napja a megemlkezs napjaknt a VIII. szzadban, 741-ben, III. Gergely ppa idejn jelent meg elszr. Egyetemes nnepp IV. Gergely ppa tette, 844-ben.
Halottak napja
A halottak napja jval ksbbi eredet, mint a mindenszentek nnepe. A holtakrt val imdkozs szoksa 998-ban kezddtt Franciaorszgban, s a XIV. szzadban vlt ltalnoss.
A november 2-i halottak napja Sz. Odil clunyi apttl (962-1048,) ered. ezt az emlknapot a Cluny anyaegyhz al tartoz minden bencs hzban bevezette. Ez a rendelete (998) mindmig fennmaradt. Hamarosan pedig a bencs renden kvl is megnnepeltk, a 14. szzadtl Rma is tvette.
E napon gyertykat, mcseseket gyjtunk elhunyt szeretteink emlkre. Ehhez a szokshoz azonban tbb npi hiedelem is kapcsoldik. Nmelyik szerint ennek az a clja, hogy a vilgosban a ???vletlenl kiszabadult lelkek" jra visszatalljanak a maguk srjba, ne ksrtsenek.
Magyar terleteken szoks volt ilyenkor a srok megtiszttsa, rendbe hozsa is. Ilyenkor fel is dsztik a srokat, virgokat, koszorkat visznek az elhunytak tiszteletre. A nphit szerint azrt kell megszpteni a srokat, hogy a halottak szvesen maradjanak lakhelykben. Mivel sokig gy tartottk, hogy a halottak ilyenkor hazaltogatnak, ezrt sokfel szoks volt, hogy szmukra megtertettek, kenyeret, st, vizet tettek az asztalra. Egyes vidkeken a temetbe vittk ki az telt, s a srokra helyeztek belle, a maradkot pedig a koldusoknak adtk. Szeged krnykn ???mindnszentek kalcsa”, ???kduskalcs” nven res kalcsot ajndkoztak a szegnyeknek. Szkely npszoks szerint egsz kemencre val cipt stttek, amelynek Isten lepnye vagy halottak lepnye volt a neve. Ezt kiosztottk a templom eltt gylekez szegnyek kztt.
Egy nphit szerint, aki virgot szakt a srrl, azt elviszi a halott. Az g gyertyt nem szabad ms srra tenni, mert annak a halottnak a bne, akinek a srjrl elvettk, tszll a msik lelkre. Tbbfel gy tartottk, hogy Mindenszentek s Halottak napja kzti jszakn a halottak misznek a templomban, s amg a harang szl, hazaltogatnak sztnzni. Ezrt minden helyisgben lmpt gyjtottak, hogy az elhunytak eligazodjanak a hzban.
Erre a htre munkatilalom is vonatkozott. Nem volt szabad mosni, meszelni, a fldeken dolgozni, mert mindez bajt hozhat a hz npre.
A keresztny hagyomny kialakulsa
Mindenszentek (latinul: Festum omnium sanctorum) azoknak az dvzlteknek a kzs nnepe, akiket nem avattak szentt, illetve akik nem kaptak kln napot a naptrban. A Mindenszentek napja a Halottak napjnak viglija, azaz nnepi elestje.
A hajdani rmaiak seiket s hseiket istenknt s flistenknt tiszteltk, szobrot emeltek, szentlyt lltottak szmukra. Marcus Agrippa i.e. 27-ben pttette Pantheonnak nevezett hatalmas templomt, ahol a papok az sszes isten tiszteletre ldoztak. A Pantheont aztn Rmban 610 (egyes forrsok szerint 609) mjus 13-n keresztny templomm alaktottk, s IV. Bonifc ppa a templomot az sszes vrtan tiszteletre szentelte. Innen ered a Mindenszentek napja.
A rmai hagyomny azonban nem az els volt a sorban, ugyanis a mjus 13-i dtum mr korbban is ezen szentek nneplsre szolglt. A kezdetek a IV. szzadra nylnak vissza: Szent Efrm szriai egyhzatya s Aranyszj Szent Jnos rsaikban beszmolnak a Mindenszentek nneprl, melyet ekkor azonban mg mjus 13-n, illetve a pnksd utni els vasrnap ltek meg. E vasrnap neve a grg egyhzban ma is Szentek Vasrnapja.
Nyugaton 609-ben tnt fl elszr ez az nnep, mikor mjus 13-n a Szz Mria, Vrtank Boldogasszonya s minden vrtank tiszteletre a mr emltett mdon felavattk a Pantheont. Nemcsak vrtankat, hanem valban minden szentet november 1-jn elszr Angliban s rorszgban kezdtek el nnepelni a 700-as vekben. November els napja a megemlkezs napjaknt a VIII. szzadban, 741-ben, III. Gergely ppa (731-745) idejn jelent meg elszr, aki a kategrit tovbb bvtve a Szent Pter Bazilika egyik mellkkpolnjt nemcsak minden vrtannak, hanem ???minden tkletes igaznak" a tiszteletre szentelte. Mindenszenteket egyetemes nnepp IV. Gergely ppasga alatt 844-ben vlt. Az nnepet mg a VIII. szzadban mjus 13-rl november 1-jre tettk t, valsznleg azrt, hogy ezzel a keltk rgi npi jesztendejt megszenteljk, ezzel tvzve a rgi hagyomnyt az jjal. 835-ben Jmbor Lajos csszr IV. Gergely engedlyvel hivatalosan is elismerte az j nnepet, s attl kezdve a Mindenszentek az egsz keresztnysg nnepe lett. A katolikus egyhz az nnepet teht november 1-jn, az ortodoxia pedig egy httel ksbb tartja.
A Mindenszentek napja utn kvetkez napot, Halottak napjt 998 ta tartjk november 2-n. Ez az nnep sszefgg azzal a szzadvgi szorongsos hangulattal, mely 1000-re a vilgvgt vrta. Ilyen elkpzelsek mellett igyekeztek a halottakkal ???jban lenni", az elhunytak szellemeivel j bartsgba kerlni. A srokon gyertyt gyjtottak, hogy ???szegny, fzs lelkek annak fnynl melengethessk magukat". A november 2-i halottak napja konkrtan Sz. Odil clunyi apttl (962-1048,) ered. ezt az emlknapot a Cluny anyaegyhz al tartoz minden bencs hzban bevezette. Ez a rendelete (998) mindmig fennmaradt. Az ezredvgi vilgvge vrs elmltval azonban az nnep megmaradt, egyre inkbb elterjedt, s a 14. szzadtl Rma is tvette.
Npszoksok
Halottak napjnak hett a halottak hetnek is nevezik. Ezen a napon szoks a srok megtiszttsa, feldsztse s a gyertyagyjts. A nphit szerint ilyenkor hazaltogatnak a halottak: a gyertyk fnynl a ???vletlenl kiszabadult lelkecskk" jra visszatallhatnak a srba, nem ksrtenek, s nem nyugtalantjk az lket.
Sokfel szoks volt, hogy a halottak szmra megtertettek, kenyeret, st, vizet tettek az asztalra (a bukovinai magyarok krben pedig mg a temetbe is vittek ennivalt s a srokra helyeztek belle, a maradkot pedig a koldusoknak adtk). Szeged krnykn ???mindnszentek kalcsa", ???kduskalcs" nven res kalcsot ajndkoztak a szegnyeknek. Szkely npszoks szerint egsz kemencre val cipt stttek, amelynek Isten lepnye vagy halottak lepnye volt a neve. Ezt kiosztottk a templom eltt gylekez szegnyek kztt.
Zentn Mindenszentek napjn a csald minden tagja meggyjt egy gyertyt, azt tartottk, hogy aki a legelszr leg, az hal meg leghamarabb. Az g gyertyt nem szabad ms srra tenni, mert annak a halottnak a bne, akinek a srjrl elvettk, tszll a msik lelkre.
Tbbfel gy tartottk, hogy Mindenszentek s Halottak napja kzti jszakn a halottak misznek a templomban, s amg a harang szl, hazaltogatnak sztnzni. Ezrt minden helyisgben lmpt gyjtottak, hogy az elhunytak eligazodjanak a hzban. A hagyomnyos paraszti kzssgek egy rszben ???a halottak hetn" munkatilalom van: nem szabad fldet mvelni, mosni, meszelni, kposztt elszni, hogy ???ne zavarjk a holtakat", s ???mert a beszott kposzta meglgyul", s mert mindez bajt hozhat a hz npre. Ehelyett rltek, kukorict morzsoltak.
gondola.hu | |