A Depresszi
2007.05.26. 20:13
Se clunk, se rmnk Nem tudunk mit kezdeni magunkkal, se clunk, se rmnk. Radsul gyengnek, elesettnek rezzk magunkat. Az sem vigasz, hogy kimagasl trtnelmi szemlyisgekrol tudhat: hasonl bajtl szenvedtek. A depresszi – vagy kznapi nven bskomorsg – az ember testi-lelki bajainak egyik legosibb jelensge. E betegsgnek szmos megjelensi formja van: egyebek kztt ilyen az gynevezett hipolaris depresszi, amikor az ember felhangolt llapott a letrtsg, szomorsg, rmtelensg kveti. Kimutattk, hogy a Nobel-djasok nyolcvant szzalka szenvedett ebben, de ms hres emberek is, pldul Napleon, Luther Mrton, Abraham Lincoln vagy ppen Szchenyi Istvn, Jzsef Attila, Latinovits Zoltn, akiknek lete ngyilkossgba torkollt. Ugyanis a depresszi egyik megnyilvnulsi formja a hallvgy, ngyilkossgi gondolatok. A depresszi vilgjelensg, jllehet orszgonknt ms-ms a betegek arnya. Magyarorszgon mintegy egymillira teheto a szmuk, kztk 2000-2400 vlik ngyilkoss. E hajlam az szaki orszgokban vagy Kzp-Eurpban erosebb, mint dlen: pldul szzezer magyar kzl negyven vlasztja ezt a "megoldst", mg Grgorszgban csupn ten. Lehetsges, de nem bizonytott, hogy a klimatikus krnyezet is befolyssal br. Ugyanis a depresszi egyik gynevezett epizodikus vltozataknt tekintik az oszi-tli depresszit, amit a fnyhinnyal, a bors, esos, havas idojrssal is kapcsolatba hoznak. Ezrt egyes kezelsi mdok kztt szerepel a fnykra. Ennek sorn 2000 lux fnyereju teljes spektrum fnyt alkalmaznak, persze annak, aki megteheti, napsttte tjakra val utazst ajnlanak. A depresszit ma mr szmos gygyszerrel, gynevezett antidepressznsokkal kezelik. Ezek az agyi ingerlettvivo anyagok pldul a szerotonin s a noradrenalin koncentrcijt vltoztatjk meg. Nem knnyu felismerni a depreszszi klnfle vltozatait. Sajnos – a szakemberek szerint – mg a hziorvosok fele sem kpes erre. Mindenesetre a beteg s krnyezete felfigyelhetnek bizonyos jelekre, amelyek a depresszira utalhatnak. Ilyen a mr emltett rmtelensg, nyomott kedlyllapot, alvszavar, pldul 12-14 rs alvs utn az illeto fradtabban bred, mint mikor lefekdt aludni. Az oszi-tli depresszinl rendkvli tvgy, falnksg is fellphet. Gyakori a slyos ingerlkenysg, feledkenysg, a depresszisoknl eros alkoholigny is mutatkozhat. Az alkoholistk legalbb fele gy prblja enyhteni a depresszi knz lmnyt. Az oszi-tli depresszi ksroi a testi tnetek: gy pldul a fejfjs, a reums fjdalmak, foleg a nyaki s gyki gerinc terletn, a szexulis rdeklods cskkense, szorongs. Jellegzetes az is, hogy reggel rosszabbul rzik magukat, nehezen tudjk felvenni a napi ritmust. A depresszi ltrejttben rkletes tnyezok s krnyezeti hatsok egyarnt kzrejtszanak. A genetikai hajlam: ha mindkt szlo depresszis volt, 75 szzalkos, ha csak egy, 25 szzalkos az esly a depresszira. A krzishelyzetek, a magny, slyos betegsg, hozztartozk halla, hozzjrul a depreszszi kialakulshoz. Az egyetlen megolds, szakemberhez fordulni s nem belenyugodni a letrt hangulatba, mint megvltoztathatatlan istencsapsba. (MTI-PRESS) )
Rossz ltni, hogy ennyire elgytrtek az emberek, mg ilyen fiatalon is. A depresszi egyre gyakoribb betegsg,ami letkortl s helyzettl fggetlenl brkinl brmikor kialakulhat. Betegsg, amely slyosan megzavarja az ember rzelmi egyenslyt, tartsan s lnyegesen rontja az letminsget (a munkakpessget s a szemlyes kapcsolatokat). A depresszi nagy szenveds, szomorsg s remnytelensg tlst jelenti. Befolysolja a beteg tvgyt, alvst s persze az letrl alkotott kpt. Tbb, mint egy tmeneti rossz hangulat, nem egy ml gyengesg s legtbb esetben tiszta akaratervel nem lekzdhet. A depresszit elszenvedk magukat okoljk mindenrt, nbizalmuk nincs s teljesen remnytelenek a jvt illeten. Elvesztik rdekldsket az emberek s az rmet okoz tevkenysgek irnt. A depresszi sajnos sok esetben ngyilkossggal vgzdik (errl rszletesebben a menben)
A mai napig sem talltak vgleges vlaszt a krdsre, hogy mi az oka a depresszinak. A depresszit gyakran biolgiai, pszicholgiai s krnyezeti tnyezk egyttes hatsa vltja ki. Nhny pszicholgiai tulajdonsg jelents lehet a depresszira val hajlam szempontjbl. Azok az emberek, akiknek alacsony az nrtkelse, akiknek n- s vilgszemllete pesszimista, valamint akik stressznek vannak kitve, hajlamosabbak a depresszira. A depresszv llapot kivltsban szerepet jtszhat egy slyos vesztesg, krnikus betegsg, szocilis kapcsolati nehzsgek, rossz anyagi krlmnyek vagy az let kedveztlen esemnyei.
|